Committee List (Session 2019-20)


 

 

  1. College Council
  2. Dr. Anita Rani
  3. Smt. Sunita Beniwal
  4. Dr. Amardeep
  5. Dr. Surender Singh
  6. Dr. Pardeep Kundu
    R.T.I.
  1. Dr. Anita Rani
  2. Sh. Sarveshanand
    Women Cell
  1. Smt. Sunita Beniwal
  2. Dr. Anita Rani
  3. Smt. Shivani
  4. Ms. Nisha
    Property
  1. Sh. Rajesh Kumar (Chemistry)
  2. Sh. Narender Singh
    Red Ribbon & Red Cross
  1. Sh. Narender Singh
  2. Sh. Sunil Kumar (Clerk)
    Legal Cell
  1.  Dr. Pardeep Kundu
  2. Sh. Sarveshanand
    Tour ( Boys)
  1.  Sh. Narender Singh
  2.  Sh. Pardeep Kumar
    Tour (Girls)
  1. Ms. Pavitra Devi
  2. Dr. Monika
    SC, BC Scholarship
  1. Dr. Surender Singh
  2. Sh. Pawan Kumar( Geography)
  3. Sh. Ramjeet
  4. State Meritorious & Other  Under graduate Scholarship
  5. Smt. Shivanshi
  6. Ms. Sunita
    New Voters/ Aadhar Card Registration
  1. Sh. Pardeep
  2. Dr. Rajpal Gulia
    Time Table 
  1. Smt. Shivanshi                        Convener Commerce
  2. Dr. Pardeep  Kundu                Convener Arts
  3. Sh. Pardeep Singh                   Member Arts
  4. Dr. Amardeep                           Convener M.A.
  5. Sh. Ajay Singh                          Member M.A.
    Bursar
  1. Dr. Amardeep
    Earn While You Learn
  1. Ms. Sivanshi
  2. Dr. Rajesh Kumar (Chemistry))
  3. Ms. Shivani
  4. Ms. Sunita
  5. Dr. Ajay Kumar
    Placement Cell/Alumni
  1. Sh. Rajesh (Chemistry)
  2. Dr. Ajay Kumar
  3. Ms. Shivani
    Sports
  1. Dr. Pardeep Kundu
  2. Ms. Shivanshi
  3. Sh. Mirnal
    N.S.S. Girls
  1. Ms. Nisha
  2. Sh. Sarveshanand (Supt.)
    Cultural
  1. Smt. Rashmi
  2. Miss Nisha
  3. Sh. Narender Singh
  4. Ms. Sunita
  5. Sh. Mirnal
    Photography
  1.  Smt. Rashmi
    I.T. Computer Lab
  1. Smt. Shivani
    Registrar
  1. Dr. Pardeep Kundu
  2. Miss Nisha
    College Decoration
  1. Smt. Shivanshi
  2. Dr. Monika
    Printing
  1. Sh. Ombir
    Refreshment
  1. Ms. Nisha
  2. Dr. Rajpal Gulia
    Sports Board
  1. Chair Person President
  2. Dr. Pardeep Kundu Secratary
  3. Dr. Anita Rani
  4. Ms. Shivanshi
    Library
  1. Smt. Sunita Beniwal
  2. Smt. Shivanshi
  3. Smt. Shivani
  4. Smt. Rashmi
    Water & Genset & Electricity
  1. Sh. Narender Kumar
  2. Sh. Mirnal
  3. Sh. Jai Parkash
    Purchase Committee
  1. Dr. Anita Rani
  2. Smt. Sunita Beniwal
  3. Dr. Surender Singh
  4. Dr Pradeep Kundu
    Bus Pass In – charge
  1. Smt  Rashmi
  2. Ms. Pavitra Devi
  3. Sh. Sunil Kumar (Clerk)
    UGC & NAAC
  1. Dr. Surender Singh
  2. Dr. Pardeep Kundu
  3. Smt. Shivanshi
  4. Ms. Shivani
  5. Miss Nisha
  6. Smt. Manjula
    Sexual Harassment
  1. Dr. Anita Rani
  2. Smt. Sunita Beniwal
  3. Dr. Ajay Kumar
    Anti Ragging
  1. Ms. Pavitra
  2. Ms. Sunita
  3.  Dr. Monika
    Grievance Committee
  1. Dr. Anita Rani
  2. Dr. Surender Singh
  3. Smt. Shivani
    IQAC
  1. Dr. Anita Rani
  2. Smt. Sunita Beniwal
  3. Dr. Amardeep
  4. Dr. Surender Singh
  5. Dr Pradeep Kundu
    Building Committee
  1. Dr. Anita Rani
  2. Smt. Sunita Beniwal
  3. Dr. Surender Singh
  4. Sh. Mirnal
    Language Lab Committee
  1. Dr. Surender Singh
  2. Ms. Pavitra Devi
    Subject Society
  1. Sh. Rajesh Kumar (Physics)
  2. Smt. Shivani (Chemistry)
  3. Dr. Surender Kumar (English)
  4. Dr. Anita Rani (Political Science)
  5. Miss Nisha Rani (Maths)
  6.  Sh. Ajay Singh (Economics)
  7. Smt. Sunita Beniwal (Geography)
  8. Dr. Rajesh Kumar (Hindi)
  9. Dr. Amardeep (History)
  10. Smt. Shivanshi  (Commerce)
  11. Smt. Rashmi (Sociology)
  12. Dr. Pardeep Kundu (Phy. Edu. & EVS)
    C.M. Complaint Window
  1. Dr. Surender Singh
  2. Sh. Sunil Kumar (Clerk)
    Income Tax
  1. Smt. Shivanshi
  2. Miss Nisha
  3. Sh. Mirnal
    RUSA
  1. Sh. Narender  Singh
  2. Dr. Rajpal
    AISHE
  1. Dr. Amardeep
  2. Smt. Manjula
    Tent
  1. Sh. Pawan Kumar (Geo.)
  2. Smt. Rashmi
  3. Sh. Pardeep
  4. Ms. Sunita
    EVS
  1. Smt. Sunita Beniwal  Convener
  2. Sh. Pawan Kumar
    CCTV & Biomatric
  1. Ms. Shivani
  2. Sh. Pawan Kumar
  3. Ms. Sunita
    Edu Set
  1.  Ombir Kumar
    Sanitation, Group - 4   & Apprentice  Employee Salary Verification Committee
  1. Dr. Pardeep Kundu (Incharge)
  2. Smt. Shivanshi
  3. Miss Nisha Rani
  4. Sh. Jai Prakash
    Extension Lecturer’s Document & Other Verification Committee
  1. Smt. Sunita Beniwal
  2. Dr. Surender Singh
  3. Smt. Shivani
  4. Smt. Shivanshi